تحصیل در اتریش,شرایط تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش :

تحصیل در اتریش در کشور اتريش تقریبا 18 دانشگاه و 110 موسسه آموزش عالی وجود دارد و زبان ملی و رسمی تدريس در اين دانشگاه ها و موسسات آلمانی و در بعضی از رشته ها انگلیسی می باشد.تحصیل در اتریش البته در دوره ی دکترا و در بعضی از دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصيل کرد .تحصيل در دانشگاه های اتريش برای دانشجويان خارجی و از جمله ایرانی ها رايگان است .
تحصیل دراتریش برای اخذ پذيرش در دانشگاه های اتريش متقاضی میبایست دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد و یا مدرک تحصيلی او در کشوری که آن را کسب کرده است  برای ورود به دانشگاه کافی باشد. به عبارت ديگر ديپلم دبیرستان به تنهايی قابل قبول دانشگاه های اتريش نيست و قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا دانشگاه آزاد) در رشته  و مقطع مورد نظر، را متقاضی باید دارا باشد
دانشجويانی که در دانشگاه  های ایران به تحصيل اشتغال دارند و یا داشته اند، بايد گواهی صادره از دانشگاه و ریزنمرات مهر وموم شده ی خود ارايه دهند. در اين گواهی بايد منعکس باشد که فرد متقاضی از ادامه تحصیل منع نشده است.
تحصیل در اتریش مدارس عالی فنی در اتریش (Fachhochschulen - FH's)، دانشکده های هنرهای عالی اتریش، و دانشگاههای اتریش در بعضی از رشته ها (مانند پزشکی، داروسازی، اقتصاد و روانشناسی) امتحان ورودی دارند که شامل امتحان کتبی میشود و مصاحبه حضوری نيز برگزار می کنند. خود متقاضی باید در این امتحان شرکت کند.علاوه بر این مراکز آموزش عالی در اتريش سهمیه برای پذيرش دانشجوی خارجی دارند و برآوردن تمامی شرایط برای اخذ پذیرش به معنی دریافت بدون چون و چرای آن نمی باشد
دانشجويان خارجی در اتریش بايد  پس از ثبت نام در دانشگاه  برای آموختن زبان آلمانی و در اکثر موارد  در صورت پایین بودن  نمرات چهار سال  دبیرستان در دروس اصلی و مرتبط با رشته  تحصیلی انتخاب شده، برای این دروس، يک دوره يک ساله تا دوساله ی پيش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) را بگذرانند.

اطلاعات عمومی کشور اتریش

 

اطلاعات عمومی اتریش

 

نام رسمی کشور : اتریش به آلمانی: Österreich

پایتخت اتریش : وین
نوع حکومت اتریش: جمهوری فدرال
زبان رسمی در اتریش : آلمانی زبان رسمی ، اسلوونیایی ، کرواتی و مجاری
مذهب مردم اتریش : در سال ٢٠٠٢ میلادی ۷۴٫۱٪ جمعیت اتریش کاتولیک ۴٫۶٪ پروتستان بودند که جز دین‌های رسمی این کشورند.
واحد پول : یورو (€)
مساحت اتریش: 870/83 کیلومتر مربع
شهرهای اتریش : وین ،گراتس ، سالزبورگ ، اینس بورک
همسایه ها : شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلوواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است.
جمعیت : جمعیت سال ۲۰۰۷ میلادی ۸٫۳۱۵٫۰۰۰ نفر

 

تحصیل در اتریش :

در کشور اتريش تقریبا 18 دانشگاه و 110 موسسه آموزش عالی وجود دارد و زبان ملی و رسمی تدريس در اين دانشگاه ها و موسسات آلمانی و در بعضی از رشته ها انگلیسی می باشد. البته در دوره ی دکترا و در بعضی از دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصيل کرد .تحصيل در دانشگاه های اتريش برای دانشجويان خارجی و از جمله ایرانی ها رايگان است .
برای اخذ پذيرش در دانشگاه های اتريش متقاضی میبایست دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد و یا مدرک تحصيلی او در کشوری که آن را کسب کرده است  برای ورود به دانشگاه کافی باشد. به عبارت ديگر ديپلم دبیرستان به تنهايی قابل قبول دانشگاه های اتريش نيست و قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا دانشگاه آزاد) در رشته  و مقطع مورد نظر، را متقاضی باید دارا باشد
دانشجويانی که در دانشگاه  های ایران به تحصيل اشتغال دارند و یا داشته اند، بايد گواهی صادره از دانشگاه و ریزنمرات مهر وموم شده ی خود ارايه دهند. در اين گواهی بايد منعکس باشد که فرد متقاضی از ادامه تحصیل منع نشده است.
مدارس عالی فنی در اتریش (Fachhochschulen - FH's)، دانشکده های هنرهای عالی اتریش، و دانشگاههای اتریش در بعضی از رشته ها (مانند پزشکی، داروسازی، اقتصاد و روانشناسی) امتحان ورودی دارند که شامل امتحان کتبی میشود و مصاحبه حضوری نيز برگزار می کنند. خود متقاضی باید در این امتحان شرکت کند.علاوه بر این مراکز آموزش عالی در اتريش سهمیه برای پذيرش دانشجوی خارجی دارند و برآوردن تمامی شرایط برای اخذ پذیرش به معنی دریافت بدون چون و چرای آن نمی باشد
دانشجويان خارجی در اتریش بايد  پس از ثبت نام در دانشگاه  برای آموختن زبان آلمانی و در اکثر موارد  در صورت پایین بودن  نمرات چهار سال  دبیرستان در دروس اصلی و مرتبط با رشته  تحصیلی انتخاب شده، برای این دروس، يک دوره يک ساله تا دوساله ی پيش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) را بگذرانند.

تحصيلات دانشگاهی در اتریش :

مراکز آموزش عالی در کشور اتريش شامل دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالي، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی دو تا سه ساله می باشد. مراکز آموزش عالی اتريش در زمينه هنر و موسيقی از فویترین مراکز هنری در اروپا و دنیا بشمار می آیند
از سال 1994 ميلادی تا کنون بيش از 40 مدرسه عالی فنی مجوز تاسيس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 4 ساله لیسانس (کارشناسی) برگزار می کنند. تفاوت مدارس عالی فنی اتریش با دانشگاه های  آن در کاربردی و حرفه ای بودن تحصيلات است. در پايان دوره ها دانشجو بايد يک دوره شش ماهه تا يک ساله کارآموزی را در مراکز گوناگون بگذراند. شرط ورود به مدارس عالی فني، همان شرط ورود به دانشگاه هاست و در مواردی مدارک حرفه ای نيز مورد توجه قرار می گيرند.

لیسانس (کارشناسی) و فوق لیسانس (کارشناس ارشد) در اتریش


۱) تحصیلات لیسانس در اتریش با دریافت مدرک و طول دوره ۴-۳ سال می باشد
۲) فوق لیسانس در اتریش: پیش نیاز این دوره، تکمیل موفقیت آمیز دوره لیسانس می باشد.  طول مدت دوره ارشد در اتریش ۲-۱ سال می باشد

دوره دکترا در اتریش


تحصیلات دکتری در اتریش مستلزم تکمیل موفقیت آمیز دوره فوق لیسانس می باشد. علاوه بر این دانشجو بایستی قابلیت انجام تحقیقات به صورت مستقل را از خود نشان دهد. این دوره جداقل دو سال به طول می انجامد و با دریافت مدرک دکترا به پایان خواهد رسید.

دانشگاههای اتریش مورد تایید وزارت علوم ایران :

 1. 1-دانشگاه وین ( ممتاز )
 2. 2- دانشگاه گراتس ( ممتاز )
 3. 3- دانشگاه اینسبورک ( ممتاز )
 4. 4- دانشگاه سالزبورگ( ممتاز )
 5. 5- دانشگاه تکنیک وین ( ممتاز )
 6. 6- دانشگاه تکنیک گراتس ( ممتاز )
 7. 7- دانشگاه لوین ( ممتاز )
 8. 8- دانشگاه بوکو وین ( ممتاز )
 9. 9- دانشگاه دامپزشکی وین ( ممتاز )
 10. 10- دانشگاه اقتصاد و تجارت وین ( ممتاز )
 11. 11- دانشگاه لینز ( ممتاز )
 12. 12- دانشگاه کلاگینفورت ( ممتاز )

دانشگاههای اتریش مورد تایید وزارت بهداشت :

 1. 1-دانشگاه پزشکی وین
 2. 2- دانشگاه پزشکی گراتس

هزینه تحصیل در اتریش:

هزینه های تحصیل در این دانشگاهها در تمامی مقاطع و تمام رشته ها یکی بوده و تقریبا رایگان می باشد . شهریه هر ترم 17 یورو می باشد که قبلا 380 یورو بوده و در صورت دریافت مبلغ با شرایط معدل مختلف مبالغ برگشت داده خواهد شد.

نکته : بعضی از دانشگاههای اتریش مانند گراتس این شهریه را در صورتی که دانشجویان ایرانی حداقل 9 واحد در ترم گذرانده باشد به صورت کامل بر میگرداند .

نکاتی در رابطه با ادامه تحصیل در اتریش:

1-اگر دانشجویی در ایران کارشناسی دانشگاه آزاد باشد نمیتواند برای کارشناسی ارشد ناپیوسته اقدام کنند بلکه باید کارشناسی ارشد پیوسته اقدام کنند و بعد از ورود به دانشگاه درخواست ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را دهد که آنجا معلوم می شود از کدام ترم کارشناسی می تواند شروع کند و پیوسته تا فوق لیسانس ادامه دهد .
2-افرادی که کارشناسی از دانشگاههای دولتی دارند می توانند برای کارشناسی ارشد اقدام کنند . اما باز هم به خود دانشگاه در اتریش بستگی دارد زیرا سطح تحصیل اتریش نسبت به ایران یک سال جلوتر است . ممکن است تعدادی از واحدها رو بپذیرند و از یک سال پایین تر تحصیلات را شروع کنند . بطور کلی باید مدارک تحصیلی  به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات دانشجو تعیین کند که شخص از جه ترمی در اتریش میتواند ادامه به تحصیل نماید .
3-برای مقطع دکترا خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در اتریش استاد راهنمای پیدا شود . به دانشجویانی که متقاضی مقطع دکترای هستند پیشنهاد میشود که ابتدا دوره کارشناسی ارشد بگذرانند و بعد دکترای اقدام کنند .
برای ورود به دانشگاههای اتریش باید به زبان آلمانی آشنایی داشته باشند .

هزينه زندگی و تحصيل در اتریش :

دراتريش ساليانه 8000 الی 9000 يورو می باشد که اين هزينه باید برای اخذ ويزای تحصيلی  یا به صورت ساپورت مالی  یا وجه پرداخت شده به یک حساب بانکی در اتریش ارائه شود.
هزینه پانسیون با اتاقی مستقل تقریبا از 180 یورو تا 300 یوروست البته بسته به امکانات پانسیون دارد . و هزینه خورد و خوراک حدودا 200 تا 350 یورو در ماه است که هزینه خورد و خوراک کاملا به خود شما بستگی دارد .
تامين  بخشی  ازهزينه ای تحصيل بوسيله کار ضمن تحصيل در اتريش رسماً امکان پذير است ولی عملا بسیار سخت.  برای این منظور فرد دانشجو باید کارفرمایی پیدا کند که برای او از اداره کار، تقاضای اجازه ی کار کند. اما دریافت همین مجوز کار هم، که رسماً «کمتر از پاره وقت» نامیده می شود، به هیچ وجه کار ساده ای نیست. طبق قوانین جاری، کار کردن برای دانشجویان خارجی با درآمدی بیش از 374,02 یورو در ماه ممنوع است. قبل از دریافت این اجازه ی کار لازم است ثابت شود که برای آن شغل، یک فرد اتریشی جویای کار و واجد شرایط و یا یک فرد خارجی که دارای اجازه کار است و بیکار و واجد شرایط، وجود ندارد. بعنوان مثال شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا که در اتریش جویای کار هستند در اولویت بالاتری نسبت به دانشجویان خارجی قرار دارند. بضی از دانشگاه ها با توجه به نمره های بالای دانشجويان خارجی به آنها در خود محيط دانشگاه کارمی دهند.

تقویم دانشگاهی در اتریش:


سال تحصیلی از اول اکتبر شروع شده،و  در  30  ژوئن سال بعد به اتمام می رسد و شامل:
یک ترم زمستانی از اول اکتبر تا سی ام ژانویه و یک ترم تابستانی از ابتدای مارس تا سی ام ژوئن میباشد.

مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است ..

مدارک لازم جهت اخذ پذيرش دانشگاه در اتریش :

در ابتدا باید توجه داشته باشید که مهلت تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی اول سپتامبر و برای ترم تابستانی اول فوریه است و تمامی مدارک مورد نیاز باید تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. این تاریخ ها غیرقابل تمدید هستند. با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر به ما  ارایه کنند. رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی، دانشگاه و دانشکده های هنر): مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد. پس بسیار مهم است که داوطلب در فرصت کافی به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کند.
مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است. در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلی دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد. نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد درخواست در ایران به منزله نگرفتن پذیرش می باشد. معمولا بین 4 هفته تا 6 هفته طول می کشد تا دانشگاه پس از دریافت مدارک نتیجه را با پست ارسال کنند.
در مورد رشته های هنر, قبولی در آزمون عملی ورودی نیاز است. و تا قبل از شرکت در آزمون هیچ پذیرشی ( اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو داده نمیشود. حضور فرد در آزمون الزامی است ( فرستادن نمونه کار کافی نمیباشد).تاریخ برگزاری آزمونهای عملی هر ترم در وب سایت دانشگاه اعلام میشود. برای ورود به اتریش جهت شرکت در آزمون ورودی نیاز به دعوتنامه نمی باشید. فقط کافی است برگ داوطلبان شرکت در آزمون ورودی را پر کرده برای ما  ارسال نمایید. برگ تایید دانشگاه دال بر شرکت شما در آزمون ورودی که همراه با تاریخ برگذاری آزمون است برای شما حکم دعوتنامه را دارد و سفارت اتریش در ایران به انزمام این برگه به شما ویزای ورود جهت شرکت در آزمون ورودی را ابلاغ می نماید .

 • ترجمه و کپی پیوست شده ی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • ترجمه و کپی پیوست شده ی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن .
 • ترجمه و کپی پیوست شده ی گواهی دانشگاه مبنی بر اینکه در ترم جاری دانشجوی تمام وقت و رسمی آن دانشگاه هستید و از ادامه تحصیل منع نشده اید.
 • ریز نمرات مهر و امضا شده ی دروسی که تا به حال در دانشگاه گذارنده اید به زبان انگلیسی و یا ترجمه ی آن.
 • ترجمه و کپی پیوست شده ی مدرک فوق دیپلم، لیسانس یا فوق لیسانس و ریز نمرات مهر و امضا شده ی آنها.
 • گواهی زبان آلمانی ( در صورتیکه دوره ی زبان آلمانی گذارنده اید )
 • ترجمه رسمی مدارک باید به تایید سفارت اتریش در آید .مهلت ثبت نام و گرفتن مدارک در اتریش:

برای ترم تابستانه تا 1 فوریه و زمستانه تا 1 سپتامبر
مدت زمان گرفتن پذیرش بین 6  تا 8 هفته

مدارک لازم جهت روادید تحصیلی در اتریش :


بررسی درخواست روادید بطورمعمول بین 4 تا 6 ماه بطول می انجامد.
•    فرم درخواست ویزای دانشجویی به زبان آلمانی که بطور کامل و خوانا پر شده و شخصا امضاء گردیده باشد
•    پاسپورت با مدت اعتبار کافی ( حداقل 6 ماه از تاریخ درخواست روادید ) و فتوکپی از تمام صفحات مندرج آن
•    شناسنامه
•    تعهد نامه مالی از شخصی در اتریش یا خود متقاضی در اتریش به نام خود حساب باز کرده و مبلغ 10000 یورو به حساب ؛ پول گذاشته باشد و یا در حساب بانکی ارزی و شخصی در ایران ؛ مبلغ فوق را به مدت کوتاه گذاشته و سپس تایید آن را از بانک گرفته و به سفارت ارایه دهد.
•    اصل و فتوکپی از پذیرش دانشگاه در اتریش
•    اصل و کپی مدارک تحصیلی دبیرستانی و دانشگاهی متقاضی در ایران
•    گواهی عدم سوء پیشینه
•    2 قطعه عکس
از شخص تضمین کننده مورد نیاز می باشد:
•    Meldezettel (گواهی محل سکونت)
•    Mietvertrag oder Grundbuchauszug (اجاره نامه یا کپی سند منزل)
Arbeits- und Gehaltsbestätigung ( گواهی اشتغال به کار و گواهی حقوق)

برای دریافت اطلاعات بروز و  بیشتر در مورد تحصیل در اتریش به وب سایت www.austria-study.com مراجعه نمایید


ما پاسخگوی تمامی سوالات شما هستیم.

بلوار میرداماد مابین خیابان حصاری و شنگرف ساختمان 138 طبقه 5 واحد 27
شماره تماس:22226777-10خط
ایمیل:info@atiyeafarinan.org