تحصیل در هندوستان

تحصیل در هندوستان,شرایط تحصیل در هندوستان,تحصیل در هند,شرایط تحصیل در هند,مزایای تحصیل در هند


کشور هندوستان با  داشتن بیش از 17000 کالج ، 400 دانشگاه و 13 مرکز تحقیقاتی معتبر بین المللی یکی از بزرگترین مرکز آموزشی دنیا محسوب می گردد . مقام نخست را در بین کشورهای در حال توسعه و مقام پنجم را در سطح جهان را دارا می باشد. رشد علمی هند به گونه ای است که این کشور در حال حاضر در زمره قدرت اول تحقیقات جهان به شمار می آید. نظام آموزشی عالی کشور هند دارای ارزش و اعتبار بین المللی می باشد. مدارک تحصیلی هند مورد قبول تمامی دانشگاه ها و مراکز علمی جهان می باشد
هندوستان  هم اکنون یکی از تولیدکنندگان عمده نرم افزارهای کامپیوتری در جهان است. هند دارای سیستم ماهواره ای در زمینه تحقیقات، کشاورزی، هواشناسی، مخابراتی و نظامی می باشد.

توسعه رو به رشد اقتصادی - علمی و ترانزیت دانشجویان ، این کشور را به یکی از گزینه های قابل توجه تحصیل علم تبدیل کرده است. سالیانه تعداد زیادی دانشجوی هندی و خارجی وارد این موسسات می شوند . برای کلیه کسانی که قصد تحصیل در هندوستان را دارند آشنایی به اطلاعات صحیح و به روز راجع به رشته مورد نظر، مراکز ارایه دهنده ، مراحل و شرایط اخذ پذیرش همچنین اگاهی از تسهیلات موجود ، شرایط آب و هوایی هزینه زندگی در شهرهای مختلف اهمیت بالایی دارد .

 

تحصیل در هند

تحصیل در دارای پیشینه طولانی می باشد در حقیقت هند کشوری است که با سیستم آموزشی به نام Gurukul شروع و بعد از حضور انگلستان زبان انگلیسی جزیی از سیستم آموزشی آن شد و به عنوان زبان سوم رسمی بعد از هندی و ماراتی گردید و در حال حاضر کلیه دانشگاهای معتبر هند به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

نظام آموزش عالی هندوستان از ارزش و اعتبار بین المللی برخوردار می باشد. مدارك دانشگاه های معتبر هندوستان مورد قبول دانشگاه ها و مراكز معتبر علمی جهان است. در حال حاضر، جمع كثیری از دانش آموختگان دانشگاه های هند در سرتاسر جهان در مؤسسات معتبر علمی و تحقیقاتی مشغول به فعالیت می باشند. همه ساله نیز تعداد زیادی از اساتید دانشگاه های هند به عنوان استاد مهمان جهت تدریس به دانشگا ه های كشورهای مختلف جهان اعزام می گردند. در حال حاضر اینكشور از جمله مهم ترین تولیدكنندگان نرم افزارهای كامپیوتری در جهان به شمار می رود. كشور هند، مجهز به سیستم های ماهواره ای در زمینه تحقیقات كشاورزی، هواشناسی، مخابراتی و نظامی می باشد. همچنین در استفاده از شبكه اطلاع رسانی بین المللی (Inernet) موفقیت چشمگیری داشته و در حال حاضر كلیه مراكز آموزش عالی این كشور مجهز به سیستم كامپیوتری می باشند.

طی سال 1985 میلادی، به منظور متمركز نمودن فعالیت های آموزشی، پرورشی و فرهنگی كشور، وزارتخانه ها، سازمان ها و مؤسسات موازی كه به امر آموزش و فرهنگ اشتغال داشتند در یكدیگر ادغام شده و وزارتی تحت عنوان «وزارت توسعه منابع انسانی» با نام اختصاری ”MHRD” تأسیس گردید. هدف غایی این وزارتخانه، توسعه استعدادهای انسانی در كلیه سطوح علمی، آموزشی و فرهنگی در چهارچوب برنامه های پنج ساله توسعه كشور می باشد. لازم به ذكر است كه در حال حاضر بالاترین مرجع اداری نظام آموزشی كشور «وزارت توسعه منابع انسانی» می باشد.چرا تحصیل در هندوستان


این مسئله از دو جهت قابل بررسی است

1.دلیل انتخاب هندوستان جهت تحصیل نسبت به ایران

2.دلیل انتخاب هندوستان جهت تحصیل نسبت به سایر کشورها

دلایل انتخاب هند نسبت به ایران:

- تحصیل به زبان انگلیسی


با توجه به ضعف ساختار آموزش زبان انگلیسی در ایران فرصت مغتنمی بدست می آید و چنانچه دانشجو قصد تحقیق و یا مراجعه به منابع و کتب به روز داشته باشد براحتی میتواند از آنها بهره بگیرد. همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در سایر کشورها و تجربه در دانشگاههای بین المللی دیگر را داشته باشند بسیار راحتتر جذب آن دانشگاهها خواهند گردید.

بدلیل استفاده اکثر مردم هندوستان از این زبان و برنامه های انگلیسی زبان تلویزیون و رسانه ها ،روند آموزش بسیار تسهیل خواهد گردید.

- فرصت تحصیل در دانشگاههای بین المللی معتبر و شناخته شده


که دراین ارتباط بازهم بدلیل انگلیسی بودن آموزش و همچنین تکیه دانشگاههای هندوستان بر امر تحقیق و کارهای مطالعاتی و آزمایشگاهی میتوان از امکانات بسیار خوبی استفاده نموده و تواناییهای خود را در یک محیط علمی تر و بین المللی نشان داد.

لازم به توضیح است که طبق تجربیات دوستان اگر بعنوان مثال کشوری مانند کانادا بخواهد بین یک فارغ التحصیل دانشگاه ایرانی با رنکینگ کمی بالاتراز یک فارغ التحصیل دانشگاه هندی با رنکینگ پایینتر انتخابی انجام دهد در اکثر موارد دانشگاه هندی برتر خواهد بود که دلیل اصلی آن انگلیسی بودن مدرک فارغ التحصیلی و همچنین فعالتربودن دانشگاههای هندوستان در امر تحقیق و مطالعات می باشد.

- امکان تحصیل بدون گذراندن کنکور


که در این رابطه از اتلاف وقت و انرژی خودداری میگردد . دوستانی که با استرس و ناراحتی و همینطور صرف هزینه های گه گاه گزاف و ماهها کم خوابی جهت آمادگی کنکور دست و پنجه نرم کرده اند بر این مطلب صحه خواهند گذاشت. لازم به توضیح است که در اکثر موارد بدلیل سدی بنام کنکور انتخاب دانشگاه مورد علاقه ممکن نبوده و در مجموع امری جبری خواهد گردید که تجربه شیرینی را در پی نخواهد داشت.

- تجربه کردن امور مختلف زندگی در هندوستان


واقعیتی که وجود دارد وهمیشه در کتابها در مورد آن خوانده ایم و یا از بزرگان شنیده ایم این است که در صورت دیدن فرهنگها و ملل مختلف دریچه ذهن و فکر و رو ح آدمی وسیعتر گردیده و تجربیات خوبی کسب خواهد شد که مطمینا میتوان از آنها در آینده استفاده کرد.

بنظر من باید از هر فرصتی در دیدن کشورهای مختلف و همینطور تجربه زندگی در آنها بهره برد.

- کم هزینه بودن دانشگاههای هندوستان در مقایسه با ایران


خدمت دوستان عزیز عرض میگردد که شهریه های مقاطع مختلف دانشگاههای هند نسبت به دانشگاههای آزاد و سایر دانشگاههای پولی کشور بسیار کمتر می باشد.

آن دسته از دوستانی هم که فکر میکنند دانشگاههای دولتی ایران بصورت رایگان هستند باید به ظرفیت کم این دانشگاهها و همینطورپرداخت مبالغ سنگین جهت آزاد کردن مدرک در صورت عزیمت به خارج کشور توجه کنند.

در این ارتباط اینجانب بدلیل تحصیل درمقطع لیسانس در دانشگاه تهران با این مساله آشنایی کامل دارم.

- کمتر بودن هزینه های زندگی در هندوستان نسبت به ایران


در این خصوص در قسمت هزینه های زندگی توضیحات کاملتر ارائه خواهد شد.

- کوتاهتر بودن دوران تحصیل در هندوستان نسبت به ایران


لازم به توضیح است که در اکثر رشته ها دوره لیسانس ۳ساله و دوره فوق لیسانس ۲ساله و دوره دکترا ۲ تا ۳ سال میباشد و این به این معنیست که یک دانشجو میتواند ظرف ۷تا۸سال در بسیاری از رشته ها دکترا کسب کند .

- تشابهات فرهنگی بسیار زیاد میان مردم هند و ایران


در این خصوص میتوان به راحتتر بودن ایجاد ارتباط با مردم هند اشاره نمود

بعضا دوستانی که در محیط های اروپائی تحصیل یا زندگی میکنند از سرد بودن روابط اجتماعی و ارتباط خوب با مردم آن کشورها ابراز گلایه میکنند در صورتیکه این مساله در هندوستان تا حدود زیادی حل شده است و به قول دوستانی که در هند مشغول به تحصیل هستند کشور هندوستان غم غربت ندارد و خاک پاگیری دارد.

- برخورداری از سطح اجتماعی مناسب


بعد از شروع زندگی در هندوستان بعنوان یک ایرانی شما متوجه خواهید شد که از لحاظ اجتماعی از رتبه خوبی برخوردار هستید . چرا که ایرانیان حاضر در هند خوب خرج میکنند و از سطح زندگی خوبی برخوردار هستند، درصورتیکه بعنوان مثال در یک کشور اروپائی به یک ایرانی بعنوان یک جهان سومی نگاه میکنند و بقول یکی از دوستان نزدیک من که در آلمان تحصیل میکند با وجود صرف هزینه زیاد در آن کشور بازهم احساس فقر و سطح زندگی پایین به آدم دست میدهد .

- وجود ایرانیان زیاد در شهرهای تحصیلی مهم هندوستان


شما میتوانید در شهرهای تحصیلی همچون پونا ،بنگلور،حیدرآباد و… دوستان ایرانی زیادی پیدا کرده و در صورت وجود غربت که بنظر من مقدار آن ناچیز می باشد بار و فشار این خلا عاطفی را کم کنید .

گرچه دوستانی که هندوستان را بعنوان تحصیل انتخاب میکنند بعد از چندی ترجیح میدهند تا با دوستان خارجی ارتباط بیشتری برقرار نموده و سطح زبان خود را ارتقا دهند.

- وجود کلاسهای خصوصی مناسب جهت تقویت زبان انگلیسی


در هندوستان برخلاف ایران و بسیاری از کشورهای دنیا شما براحتی با صرف هزینه بسیار اندک میتوانید از معلمان خصوصی سطح خوب جهت تکمیل ضعف های زبان انگلیسی و همچنین آمادگی برای آزمونهای تافل یا آیلتس بهره مند شوید . لازم به توضیح است که کلاسهای خصوصی معمولا در منزل مدرس زبان بصورت کلاسهای یکنفره ،دونفره ،نهایتا تا چهارنفر برگزار میگردد.

- شرایط بهتر گرفتن مدرک آیلتس یا تافل


در این رابطه بعلت برگزاری مداوم آزمونهای نامبرده شده در هندوستان یک دانشجو امکان شرکت در این امتحانات را بصورت دفعات بیشتر نسبت به ایران خواهد داشت و هیچگونه ترافیکی در این رابطه وجود ندارد.

همچنین هزینه آزمون نسبت به ایران پایینتر می باشد.

در خصوص آمادگی جهت این امتحانات آموزشگاههایی نیز وجود دارد که قبولی در این آزمونها را تضمین میکنند.

- وجود امکانات بسیار مناسب پیشرفته و ارزان ورزشی و تفریحی


در مقایسه با ایران امکانات ورزشی مثل باشگاههای بدنسازی و استخر و سایر ورزشها بسیار با قیمت نازل و کیفیت مناسبتر ارائه میگردد .

- وجود دوره های یوگا ،مدیتیشن ،خودشناسی و…


با توجه به اینکه کشور هندوستان در خصوص علوم ماوراالطبیعه بعنوان قطب اول دنیا شناخته میشود لذا علاقمندان به این کلاسها امکان بسیار مناسبی برای کسب تجربیات جدید خواهند داشت .

لازم به توضیح است مدارکی که به علاقمندان این رشته ها بعد از گذراندن دوره ها داده میشود در سراسر دنیا معتبر بوده و ارزش حرفه ای دارد.

- وجود جاذبه های توریستی فراوان


علاقمندان به کشورهای با قدمت زیاد و تمدنهای کهن و همچنین طبیعت زیبا همیشه اذعان دارند که هندوستان همانند کشورهایی مثل چین ،مصر ،ایران وسایر کشورهای باستانی بسیار دیدنی بوده و بقول توریستها حتما باید یکبار دیده شود.

وجود توریستهای بسیار فراوان از اقصی نقاط دنیا نشان دهنده این واقعیت می باشد.

مطلب بسیار مهم و جالب وجود آب و هوای بسیار متفاوت در نقاط مختلف هندوستان می باشد . بعنوان مثال درشمال هند هیمالیا وجود دارد که از نقاط شگفت انگیز برای بازدید است . همینطور در جنوب هنددرشهری مثل کرالا هر بیننده ای شاهد طبیعت استوایی و گرمسیری زیبا خواهد بود.

مطلبی در میان توریستهای هندوستان بسیار معروف می باشد که : هندوستان سرزمین باورنکردنی می باشدINCREDIBLE INDIAدلایل انتخاب هند نسبت به سایر کشورها
- اختلاف فاحش هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورها


اختلاف هزینه تحصیل و زندگی نسبت به کشورهای اروپائی و آمریکائی بدیهی بوده و نیاز به توضیح اضافه نمی باشد. در این خصوص حتی کشورهایی که دانشگاههای رایگان دارند (مثل بعضی کشورهای اسکاندیناوی) باز از جهت هزینه زندگی از مجموع هزینه تحصیل و زندگی در هندوستان گرانتر می باشند.

- سایر دلایل

از دیدگاه بعد مسافت هندوستان به نسبت سایر کشورها نزدیکتر بوده و بالطبع هزینه های جابجایی کمتر میباشد . مثلا پرواز تهران مومبای (بمبئی) ساعت بوده

هندوستان نسبت به اکثر کشورها از آب و هوای مناسبی نیز برخوردار می باشد. بطور مثال در شهر پونا در طول سال گرما یا سرمای شدید وجود ندارد تا نیاز به وسائل برودتی یا حرارتی باشد. البته این مساله شخصی بوده و بستگی به محل اقامت قبلی دانشجو در ایران دارد.

مطلب مهم دیگر در خصوص دانشگاههای هند این است که دانشجو نیاز به داشتن مدرک آیلتس یا تافل ندارد . البته قبل از ورود به دانشگاه امتحان زبانی از دانشجو گرفته میشود که برای دانشجویانی که در این خصوص ضعف دارند پیش از شروع دانشگاه دوره های آمادگی برگزار میگردد.

همچنین رتبه دانشگاههای هندوستان بدلیل انگلیسی بودن و قوی بودن در تحقیق و ریسرچ معتبر بوده و از بسیاری از دانشگاههای خصوصا آسیایی برتر می باشد.

دوستانی که در مقطع لیسانس تصمیم به تحصیل در کشورهای اروپائی دارند میدانند که معمولا این دانشگاهها بزبان اصلی آن کشور تدریس نموده و در صورت وجود دانشگاههای انگلیسی زبان هزینه تحصیلی بسیار بالا می باشد. در صورتیکه در هندوستان چنین مشکی وجود نداشته و کلیه مقاطع بزبان انگلیسی تدریس میگردد.

دوستانی که بطور مثال در کشور آلمان ،فرانسه ،اتریش و … خواهان تحصیل در مقطع لیسانس هستند با مشکل مضاعف یادگیری زبان آلمانی ،فرانسوی و … روبرو هستند.

طول تحصیل در هندوستان معمولا از سایر کشورها کمتر بوده که در این خصوص در قسمت قبل به آن اشاره گردید.

با توجه به دوره استعمار هندوستان توسط انگستان سیستم آموزشی این کشور بریتیش بوده و از اعتبار مناسبی برخوردار می باشد. لازم به توضیح است که اکثر دانشگاههای هندوستان از قدمت بسیاری برخوردارند و سیستم آموزشی در این کشور نهادینه شده است.

باز بودن کشور هندوستان و وجود رابطه بسیار خوب سیاسی اقتصادی با سایر کشورها و همینطور عضویت هندوستان در مجامع معتبر بین المللی از جمله سازمان اقتصاد جهانی باعث ایجاد یک سیستم کارآمد آموزشی به روز شده است که از قافله علم و صنعت دنیا عقب نمی ماند.

به دلیل مطلب فوق کشورهای معتبر دنیا شناخت خوبی از دانشگاههای هندوستان داشته و همانطور که قبلا ذکرگردید در شرایط مساوی رنکینگ و یاحتی پایینتر بازهم دانشگاههای هندوستان در اولویت می باشند.

بطور مثال دوستانی که جهت ادامه تحصیل یا اقامت برای کشور کانادا یا استرالیا اقدام کرده اند از هماهنگ بودن و به روز بودن مدارک دانشگاهی هندوستان با سیستم آموزشی و حرفه ای این کشورها حکایت می کنند.


معرفی آتیه آفرینان ایرانیان

گروه آتیه آفرینان ایرانیان با بیش از 14 سال تجربه دارای هفت مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دارای مجوز رسمی از وزارت کار ،تعاون و رفاه اجتماعی میباشد این موسسه دارای دفاتر همکاردر کانادا،اتریش،مجارستان،جمهوری چک، سوئیس،سوئد،اسلواکی،ایتالیا،اسپانیا،آمریکا، استرالیا،قبرس،آلمان،دانمارک و نروژ میباشد و دارای نمایندگی بیش از یکصد دانشگاه و دفاتر کاریابی در خارج از کشور هست 

ثبت نام و ارزیابی رایگان

آدرس مابلوار میرداماد مابین خیابان حصاری و شنگرف ساختمان 138 طبقه 5 واحد 27
شماره تماس:22226777-10خط
فکس:22275151